انواع کفپوش خیابان

انواع کفپوش خیابان

انواع کفپوش خیابان :
وقتی به یک خیابان وارد می شوید، ویژگی های مختلفی در آن توجه شما را جلب می کند. یکی از مواردی که می تواند باعث رضایت و یا عدم رضایت عابران یک خیابان شود؛ نوع سنگفرش خیابان است. برای سطح مسیر سواره و پیاده رو خیابان ها از مواد و مصالح مختلفی استفاده می شود.
برای کفپوش خیابان در مناطق شهری می توان از متریال مختلفی استفاده نمود. در گذشته مهترین معیار برای انتخاب کفپوش خیابان ، موادی بود که در آن منطقه در دسترس بود اما امروزه طیف وسیعی از متریال در دسترس هستند که می توان با توجه به عملکرد مسیر، شرایط آب و هوایی، نیازهای موجود و حتی سلیقه افراد از میان آن ها یکی را انتخاب کرد.
قبل از تصمیم گیری بهتر است با انواع کفپوش خیابان آشنا شویم تا بتوانیم با توجه به تمام عوامل از جمله عملکرد و بودجه، بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب نمود.

بهترین کفپوش / سنگفرش برای خیابان کدام است ؟

در مناطق شهری به طور کلی از طیف گسترده ای از مصالح روسازی استفاده می شود. در زمان های قدیم از سنگ های قلوه سنگ بسیار استفاده می شد. مردم از مواد محلی که در دسترس بود استفاده می کردند. بعدها نمونه هایی از سنگفرش های چوبی، سنگ فرش های لاستیکی و حتی سنگ فرش های آهنی رایج شدند. امروزه مصالح و متریال مختلفی برای ساخت سنگفرش و کفپوش در دسترس است. به همین دلیل انتخاب ماده ای که بعنوان پوشاننده سطح قرار است مورد استفاده قرار گیرد به طیفی از الزامات عملکردی، استدلال های عقلانی و حتی سلیقه افراد بستگی دارد.

بیشتر بخوانید : انتخاب سنگفرش مناسب

در شهر، طیف گسترده ای از کاربران از خیابان ها و پیاده رو استفاده می کنند مانند: عابران پیاده، ویلچر، والدین با کالسکه، اسکیت های غلتکی، دوچرخه سواران، موتورهای اسکوت، رانندگان، خودروهای سواری و کامیون ها. اما فارق از هرچیزی و به طور کلی کاربران جاده‌ای می‌خواهند جاده‌ای امن، راحت، آرام، بادوام، سریع در ساخت، نیاز به نگهداری کم، تعمیر آسان و مچنین سازگار با محیط زیست را در اختیار داشته باشند.

بنابراین انتخاب متریال برای پوشش سطح خیابان به عملکرد آن خیابان بستگی دارد. بعنوان مثال کفپوشی که می تواند برای محله های شهری مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است برای بزرگراه ها مناسب نباشد.
بطور کلی در مناطق مسکونی شهری سرعت ترافیک (رفت و آمد وسایل نقلیه) نسبتا کم است و جاده ها اغلب به گونه ای طراحی می شوند که رانندگان مجبور به کاهش سرعت می شوند. منحنی ها، موانع و رمپ های ترافیکی اغلب برای این منظور استفاده می شوند.

از طرفی ممکن است ضروری باشد به موارد دیگری مانند شباهت داشتن به بافت دیگر عناصر نزدیک به سطح موردنظر، یا در نظر داشتن رنگ خاص برای کفپوش توجه داشته باشید. علاوه بر این گاهی به دلیل موقعیت محلی/مکانی منطقه موردنظر مجبور هستید برای کفپوش انتخابی خود دارا بودن ویژگی های دیگر مانند نگهداری و تعمیر آسان، داشتن کمترین صدا در هنگام حرکت، نداشتن روزنه های باز برای نفوذ آب (یا حتی داشتن شیار برای عبور راحت آب)، داشتن سطح غیرصاف/صاف و … را نیز مدنظر داشته باشید. در بعضی مکان ها نیز باید کفپوشی را انتخاب نمود که دسترسی به سیستم های فاضلاب، گاز و آب را دشوار نکند. همین موارد است که گاهی انتخاب را دشوار می کند.

سنگفرش مسیر ماشین رو

سنگفرش مسیر ماشین رو

مواد موجود عبارتند از :

مصالح چسبنده قیری (آسفالت بتن، آسفالت ماستیک)
مصالح مرتبط با سیمان (بتن، عناصر بتنی)
عناصر سنگفرش (کوچک) (سنگفرش بلوک، مصالح مدولار، سنگ، سفال)
روسازی های مرکب (ترکیبی از موارد ذکر شده در بالا)

بنابراین برای مناطق شهری بسته به کاربری روسازی، باید موارد متعددی را در هنگام انتخاب نوع روسازی در نظر گرفت. هرچند گاهی نیز به دلیل استفاده چندگانه از روسازی، یافتن مصالحه مناسب (مثلاً خط اتوبوس در منطقه عابر پیاده) بسیار دشوار است.

در مواردی نیز بهتر است انواع مختلف کفپوش های خیابان را در کنار یکدیگر استفاده نمود. برای مثال کفپوش و متریال سطح (و همچنین ضخامت روسازی) برای منطقه ای که در امتداد یک جاده بعنوان پارکینگ در نظرگرفته شده است، می تواند با روسازی (نوع) خود جاده متفاوت باشد.

روسازی خیابان با سنگ های طبیعی :

همانطور که می توان حدس زد، از گذشته های دور تاکنون اصلی ترین متریالی که برای روسازی کف استفاده می شود سنگ است. هرچند هرسنگی مناسب این کار نیست!

از طرفی در برخی مناطق شهری جنبه های زیبایی شناسی بسیار مهم است. یکی از بهترین و زیباترین کفپوش هایی که می توان برای خیابان های این نواحی انتخاب کرد، سنگفرش های طبیعی هستند.
برای ساخت کفپوش خیابان با استفاده از سنگ ها، آن ها یا در شن (یا دیگر مواد مشابه) قرار می گیرند یا با استفاده از نوعی ملات در کنار یکدیگر چیده می شوند. یکی از انواع سنگفرش هایی که برای پوشش سطح خیابان، جاده یا محل های عبور مرور دیگر مورد استفاده قرار میگرد سنگ کوبیک است.

برای این کار انوع سنگ کوبیک در جنس، بافت، اندازه و شکل برش مختلف ( کوبیک منظم، کوبیک نامنظم و کوبیک شش وجه برش) مورد استفاده قرار می گیرند. فارق از جنس و اندازه سنگ کوبیک ، خیابان هایی که روسازی آن با استفاده از سنگ کوبیک انجام شده است، در تمام فصول سال قابل استفاده هستند، در هوای بارانی گل و لای در لابلای آن ها باقی نمی ماند و در هوای خشک نیز از آن ها گرد و خاکی به آسمان بلند نمی شود.

سنگ کوبیک برای خیابان

سنگ کوبیک برای خیابان

رایج ترین سنگ های طبیعی برای روسازی خیابان :

– سنگ کوبیک گرانیتی :

اگر برای مکان هایی که ترافیک عبوری بالایی دارند – اعم از وسایل نقلیه سبک و سنگین و یا عابر پیاده – به دنبال استفاده از سنگفرش هستید، بهتر است از سنگ کوبیک گرانیتی استفاده کنید. کوبیک گرانیت سخت و محکم است و برای مناطق سردسیر بسیار مناسب است. زیرا ساختار فشرده ای دارد که آب نمی تواند به آن نفوذ کند در نتیجه سنگ به علت انبساط آب در هنگام یخ زدگی، نمی ترکد.

– سنگ کوبیک تراورتن :

سنگ مناسب مناطق گرمسیری، سنگ کوبیک تراورتن است!
این سنگ روزنه های زیادی دارد که می توانند هوا را در خود حبس کنند و باعث شوند سنگ حرارت کمتری را در خود نگه دارند. به طور کلی خیابان هایی با سنگفرش تراورتن نسبت به خیابان هایی با سنگفرش گرانیت، دمای پایین تری دارند.
از طرفی تراورتن در مقایسه با گرانیت و مرمریت، سبک تر است بنابراین در میزان تناژ یکسان از هر سه سنگ، پوشش دهی تراورتن بیشتر و در نتیجه هزینه نهایی پروژه کمتر می‌شود.

– سنگ کوبیک مرمریت :

کوبیک مرمریت از لحاظ ساختاری چیزی مابین تراورتن و گرانیت است. سنگ مرمریت با زمینه رنگی مشکی مایل به طوسی و رگه های سفید، یکی از محبوب ترین سنگ هاست.

کفپوش آجری برای خیابان

کفپوش آجری برای خیابان

سنگفرش آجری :

آجرها اغلب به دلیل رنگ و شکل برای پیروی از سبک معماری خاص استفاده می شوند!
از آن جایی که استفاده از آجر برای ساخت سنگ فرش از گذشته‌های دور رایج بوده است، در بسیاری از مکان هایی که داری سبک معماری کلاسیک هستند، از این نوع سنگفرش برای محل عبور و مرور استفاده می شود. یکی از مزیت های سنگفرش آجری این است که می توان آجرها را در اشکال و طرح های گوناگون کنار هم قرار داد. از طرفی زیبایی، مقاومت بالای آجر در برابر عوامل محیطی و همچنین مقاومت در برابرفشار، از دیگر مزیت های سنگفرش آجری هستند. با این وجود برای خیابان هایی که ترافیک عبور وسایل نقلیه (مخصوصا اتومبیل های سنگین وزن) بیشتر است، این نوع سنگفرش چندان مناسب نیست.

روسازی خیابان با بتن :

این نوع روسازی به‌ دلیل دارا بودن هزینه‌ نسبتاً اندک، محبوب است. برای اجرای سنگفرش بتنی، می توان عملیات بتن ‌ریزی را در محل انجام داد یا بتن را در اشکال دلخواه در محلی دیگر آماده نمود و سپس در سطح مورد نظر قرار داد. در بسیاری از موارد، احتمال ترک خوردن بتن و فرسوده شدن نسبتاً سریع این سنگفرش را باید مدنظر قرار دهید.

سنگفرش بلوک های بتنی بی صدا :

سنگفرش های بلوک بتنی بی صدا اغلب دارای ساختار ظریف بهینه و ساختار باز در سطح (بالا) هستند. سنگفرش های بلوک بتنی بی صدا در مقایسه با “بتن آسفالت استاندارد” می توانند اندکی کاهش صدا داشته باشند.

 

کفپوش سیمانی خیابان

کفپوش سیمانی خیابان

انواع آسفالت رایج خیابان :

آسفالت متخلخل :
آسفالت متخلخل معمولی باعث کاهش صدای واقعی در مناطق شهری می شود زیرا در اینجا سرعت رانندگی (نسبتا) کم است.

آسفالت متخلخل دولایه :
آسفالت متخلخل دولایه در جاده های اصلی (که عابران پیاده و دوچرخه سواران از آنها استفاده نمی کنند) برای رفت و آمد وسایل نقلیه با سرعت 50 تا 70 کیلومتر بر ساعت قابل استفاده است.

در مناطقی که عابران پیاده از آن استفاده می کنند، آسفالت متخلخل به دلیل زباله هایی که روی پیاده رو می ریزند مانند آدامس، مواد سگ، کاغذ و غیره توصیه نمی شود.

آسفالت ماستیک سنگی (SMA):

آسفالت ماستیک چیست ؟

آسفالت ماستیک ( یا SMA مخفف Stone Mastic Asphalt ) آسفالتی با استخوان بندی سنگدانه ای است. SMA در واقع نوعی از آسفالت های داغ می باشد که شامل سنگدانه های درشت و ماده یا ملات ماستیک -متشکل از قیر، سنگ دانه ریز، الیاف تثبیت کننده و فیلر – است.

از آن جایی که آسفالت معمولی و پس از آن آسفالت گوس (مخلوطی از آسفالت و دانه های سنگ)، دوام خوبی نداشتند، هزینه ترمیم بالایی نیاز داشتند. بنابراین یافتن نوعی آسفالت مقاوم تر مطرح شد که منجر به ساخت آسفالت ماستیک شد که در آن یک اسکلت سنگدانه ای درشت مقاوم ایجاد می شود و سپس فضای بین آن ها با ملات ماستیک پر می شود. به طور کلی نحوه اجرای آسفالت ماستیک به این صورت است که یک لایه ماستیک گرم بر روی سطح قرار میگرد و سپس به پخش سنگدانه های با کیفیت و درشت می پردازند و در نهایت با استفاده از یک غلتک تراکم سطح را بالا میبرند.

SMA اغلب در مناطق شهری برای کاهش صدا استفاده می شود. همچنین یک نوع سطح بادوام و با طول عمر بالا(حدود 15 سال) است. SMA یک روسازی مناسب برای کاهش نویز در مناطق شهری است.

آسفالت خیابان

آسفالت خیابان

بتن متخلخل

روسازی های بتنی متخلخل جاده ها دارای اثرات زهکشی مناسب و خوبی هستند و به دلیل تخلخل زیاد، صدا را تا حد زیادی کاهش می دهند. در این نوع روسازی خیابان /جاده، برای به دست آوردن استحکام و دوام کافی، امولسیون های پلیمری اضافه می شوند. از لحاظ عملکرد و ویژگی ها (از جمله کاهش صدا)، می توان بتن متخلخل را با آسفالت متخلخل مقایسه کرد.

لایه های بتن آسفالتی نازک و فوق نازک

در این نوع روسازی، برای داشتن دو ویژگی کاهش صدا و دوام بالا، لایه های بتنی آسفالتی نازک و فوق نازک ایجاد می شوند. آنها اغلب در مناطق شهری استفاده می شوند و دوام آن با SMA (آسفالت ماستیک سنگی) قابل مقایسه است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.