صادرات سنگ کوبیک نیز مانند صادرات سایر کالاهای غیرنفتی می تواند فرصتی عالی در راستای پیشرفت اقتصادی برای تاجرین داخل و خارج از کشور باشد. طبیعتا صادرات سنگ کوبیک از ایران می تواند در شناساندن و فروش سنگ های کوبیک باکیفیت ایران در بازارهای جهانی تاثیر بسزایی داشته باشد.
همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین پایه ‌های اقتصاد یک کشور، انجام مبادلات تجاری با سایر کشورهاست. از آن جایی که ایران نیز در تولید محصولاتی نظیر انواع سنگ معدنی پتانسیل بالایی دارد می تواند در این حوزه به بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی صادرات داشته باشد.

با توجه به شروع فرآیند صادرات محصولات اصفهان کوبیک توسط همکاران بازرگان جدید در این مطلب سعی داریم بر اصطلاحات حمل و نقل مربوط سنگ کوبیک مروری داشته باشیم.

صادرات سنگ کوبیک

انواع روش های بسته بندی برای صادرات سنگ کوبیک :

برای شناخت روش‌های حمل نقل ابتدا باید با انواع بسته بندی سنگ کوبیک آشنا شویم. در حالت عمومی سه نوع عمده بسته بندی سنگ کوبیک وجود دارد که به شرح زیر است:

1- فله‌ای (Bulk) :

در انبارش به صورت فله‌ای هیچگونه بسته بندی برای محصول وجود ندارد و سنگ کوبیک در فضای باز یا سرپوشیده توسط لودر دپو می‌شود!
حمل و نقل فله‌ای نیز به همین روش انجام می‌گردد و سنگ کوبیک توسط لودر در کامیون، فله‌بر ریلی و یا کشتی فله‌بر بارگیری می‌گردد.
شایان ذکر است این روش به دلیل سهولت در بارگیری و تخلیه همچنین نداشتن هزینه بسته بندی و مقرون به صرفه بودن در ایران بیشتر مورد علاقه است و اکثر حمل و نقل داخلی به این روش انجام می‌گردد.
در مبحث صادرات این روش چندان مقبول مصرف کنندگان بین اللملی نیست و صرفا در شرایطی انجام میگیرد که شرکت واسطه خارجی محصول را از اصفهان کوبیک به صورت فله خریداری کند و در کشور واسطه سنگ کوبیک را با برند خود بسته بندی نموده و مجددا بارگیری و به دست مصرف کننده نهایی برساند.

مزایا :

 • هزینه کم
 • سرعت بالا به دلیل عدم نیاز به بسته بندی
 • سرعت نسبتا بالای بارگیری و تخلیه (به دلیل بارگیری با لودر و تخلیه با کمپرسی در کامیون و بغل بازشو فله‌بر ریلی(تخلیه کشتی فله‌بر نسبتا زمانبر است)
 • امکان بارگیری برای سه محور اصلی حمل و نقل (ترانزیت جاده‌ای – فله‌بر ریلی – کشتی فله‌بر)

معایب:

 • عدم امکان ارائه به مصرف کننده نهایی در کلاس بین المللی به صورت فله‌ای
 • امکان آسیب دیدگی محصول در فواصل طولانی
 • عدم وجود استاندارد حمل و نقل و توزین سنگ کوبیک
 • عدم امکان حمل توسط کانتینر
سنگ کوبیک کیسه فله‌ای

2- بسته بندی کیسه فله‌ای انعطاف پذیر کانتینری (FIBC):

کیسه فله‎ ای منعطف که در ایران به نام کیسه جامبو مشهور شده است چیزی شبیه گونی در سیستم حمل و نقل سنتی ایران است!
به عبارت دیگر FIBC همان گونی است که به وسیله ساختارهای تقویتی برای نگهداری و حمل سنگین آماده شده است. این تجهیز در حقیقت برای چیده شدن در کانتینر طراحی شده است اما به دلیل مقاومت بالا و شاید تا حدودی نبود قوانین بازدارنده در کشور به صورت روباز و بدون قرارگیری در کانتینر نیز در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نکته جالب در مورد نامگذاری این محصول در ایران باید گفت که این کیسه ها اولین بار توسط شرکت آمریکایی جامبو بگ در بازارهای جهانی ارائه شد و سپس توسط شرکت هندی جامبو بگ با مسئولیت محدود وارد بازار ایران شد. همین موضوع باعث شد این کیسه‌ها به نام جامبو در اذهان فعالان صنعتی بازار ایران نقش بندد.

به طور کلی بسته بندی در کیسه جامبو در طبقه فله دسته بندی می‌شود اما این نوع فله قابلیت ارائه به مصرف کننده نهایی در بازارهای بین المللی را دارد. میتوان گفت ارازن ترین روش بسته بندی در کلاس صادراتی است.

مزایا:

 • هزینه کم نسبت به بسته بندی در پالت لبه دارد
 • سرعت بسته بندی بالاتر نسبت به بسته بندی در پالت به دلیل عدم نیاز به چیدمان تک به تک
 • امکان بارگیری با لیفتراک، لودر و جرثقیل
 • امکان بارگیری در کانتینر
 • امکان بارگیری برای سه محور اصلی حمل و نقل (ترانزیت جاده‌ای – واگن لبه دار ریلی – کشتی فله‌بر و کشتی کانتینری)
 • وجود استاندارد توزین و حمل و نقل
 • امکان ارائه این نوع بسته بندی به مصرف کننده نهایی در کلاس جهانی

معایب:

 • هزینه بالاتر از روش فله‌ای
 •  نیاز به زمان برای بسته بندی
 • امکان آسیب دیدگی (احتمال کم)
BOX Pallet Cubic Stone

3-  بسته بندی در پالت لبه دار (BOX pallet):

این نوع بسته بندی کامل ترین و محافظ ترین نوع بسته بندی سنگ کوبیک می‌باشد.
در این روش تک تک کوبیک ها به صورت دستی در پالت لبه دارد (جعبه پالت) چیده می‌شود و بین هر ردیف (در صورت درخواست مشتری) لایه جدا کننده افقی قرار میگیرد به نحوی که تا انتهای مسیر ترانزیت محصول (در صورتی که ساختار پالت دچار خدشه نشود) هیچگونه آسیبی به محصول وارد نمی‌گردد و از سنگ کوبیک مانند یک اثر هنری محافظت می‌شود.
این نوع پالتها حتی امکان پوشش پلاستیکی نیز دارد که در صورت سفارش مشتری انجام می‌شود . با این روش بسته بندی می‌توان سالها سنگ کوبیک را در انبار نگهداری کرد در حالی که همیشه آماده انتقال است.

شایان ذکر است روش پالت جعبه ای اغلب در کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس مورد استفاده قرار میگیرد (نه کشورهای اروپایی) که بازرگانان عزیز این مورد را باید مد نظر قرار دهند.

مزایا:

 • بالاترین سطح بسته بندی سنگ کوبیک در کلاس صادراتی
 •  امکان بارگیری در کانتینر
 • امکان بارگیری برای سه محور اصلی حمل و نقل (ترانزیت جاده‌ای – کفی ریلی – کشتی)
 • امکان آسیب به محصول وجود ندارد
 • امکان بارگیری با لیفتراک

معایب:

 • هزینه بالاتر نسبت به روش های قبلی
 • زمانبر بودن فرآیند بسته بندی
حمل و نقل سنگ کوبیک

حمل و نقل در صادرات سنگ کوبیک :

صادرات محصولات اصفهان کوبیک اغلب به سه روش انجام می‌شود:
1- حمل و نقل جاده ای
2- حمل و نقل ریلی
3- حمل و نقل دریایی

در اینجا به بررسی اجمالی هر روش و مزایا و معایب هر کدام میپردازیم

1- حمل و نقل جاده‌ای:

در صادرات سنگ کوبیک (بطور  کلی جابجایی محموله ها) می توان از حمل و نقل جاده ای استفاده کرد. در این روش حمل و نقل تمامی بسته بندی‌های سنگ کوبیک قابل انتقال است. به دلیل امکان استفاده از کمپرسی در اکثر کامیون‌های ایرانی برای تخلیه بار این روش تخلیه سریع‌ترین و محبوب ترین روش نقل و انتقال سنگ کوبیک است. روش قیمت گذاری کرایه حمل و نقل جاده‌ای توسط دولت بر اساس روشی به نام تن بر کیلومتر محاسبه می‌گردد که زیاد مورد قبول ناوگان جاده‌ای کشور نمی‌باشد و بیشتر مبنای قیمت گذاری توافق بین راننده و صاحب بار می‌باشد.
متاسفانه در ایران به دلیل نبود زیرساخت های توسعه‌ای، حمل و نقل جاده ای گزینه اول منتخب بین عموم مردم می‌باشد.
این روش دارای بالاترین هزینه، بالاترین آلودگی و بیشترین استهلاک در میان گزینه‌های حمل و نقل در جهان می‌باشد. 

2- حمل و نقل ریلی:

در چهار دهه گذشته از سویی به دلیل ساختار غالبا دولتی در سیستم حمل و نقل ریلی در ایران بعلاوه وجود بروکراسی اداری و از سوی دیگر حمایت دولت از اشتغالزایی در حوزه حمل و نقل جاده‌ای، این روش حمل و نقل کمتر مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است.
در بخش سخت افزاری و زیر ساختی نیز نبود گستردگی مسیر ریلی کشور و همچنین نبود باراندازهای مناسب برای حمل نقل خرد، موجب شده تا این روش از میان گزینه‌های انتخابی اصلی مصرف کنندگان خارج شود.
در حوزه صادرات سنگ کوبیک اما، صادرکنندگان عزیز باید در نظر داشته باشند در فضای صادرات حمل و نقل جاده‌ای گزینه اصلی مد نظر مصرف کنندگان نمی‌باشد. بنابراین حمل و نقل ریلی و دریایی را باید در اولویت کارگو (CARGO) قرار دهند زیرا برای مشتریان خارجی، قیمت نهایی کالای حمل شده از طریق جاده، میتواند از مزیت های مالی خرید سنگ کوبیک ایرانی به شدت بکاهد.
شایان ذکر است در سالهای اخیر، حضور شرکت‌های ترابری ریلی یا ترابری چندگانه موجب شده تا استفاده از بستر حمل و نقل ریلی تسهیل شود. بازرگانان و فعالان تجاری می‌توانند با عقد قرارداد با اینگونه شرکت‌ها وظایف ترابری کالای خود را به آنها واگذار کنند.

در سامانه حمل و نقل ریلی امکان انتقال هر سه نوع بسته‌بندی سنگ کوبیک وجود دارد که به شرح زیر می‌یاشد:
حمل و نقل فله از طریق فله بر ریلی انجام می‌شود که ظرفیت هر واگن فله بر را می‌توانید در اینجا مشاهده فرمائید. ترابری بسته های جامبو و پالت نیز از طریق واگن لبه دار و همچنین واگن باری امکان پذیر است.

3- حمل و نقل دریایی :

سیستم حمل و نقل دریایی بیشترین سهم نقل و انتقال کالا در جهان را دارد. کاهش هزینه‌ها و گستردگی بنادر در سراسر جهان این روش را به محبوب ترین روش حمل و نقل عمده کالا در سراسر جهان تبدیل کرده است.
صادرکنندگان عزیز برای صادرات به اغلب نقاط اروپا و کشورهای حوزه خلیج فارس می‌توانند از حمل و نقل دریایی استفاده نمایند.
در صادرات سنگ کوبیک نیز باید گفت انواع بسته بندی‌های سنگ کوبیک با این روش قابل انتقال است. البته باید در نظر داشته باشیم تخلیه سنگ کوبیک فله‌ای از کشتی فله بر نسبت به تخلیه کیسه جامبو و کانتینر از کشتی کانتینری زمان بیشتری نیاز دارد.

سخن پایانی در صادرات سنگ کوبیک :

همانطور که توضیح داده شد، اصفهان کوبیک در راستای تسهیل امور صادراتی، انواع بسته بندی‌های سنگ کوبیک را در کنار انواع روش‌های ترابری برای بازرگانان عزیز فراهم نموده است تا بتوانند از بهترین روش با کمترین هزینه و بیشترین منافع، برای رساندن محصول سنگ کوبیک به بازارهای جهانی استفاده نمایند.
نکته حائز اهمیت در اینجاست که با گستردگی این روش‌ها و تنوع آنها به منظور موفقیت باید هوشمندانه عمل کرد و هر روز بهترین انتخاب متناسب با آن روز را انجام داد. استفاده از حمل و نقل ترکیبی، مشاوره با شرکتهای حمل و نقل و استفاده از همه ظرفیت های نکته‌های کلیدی در افزایش سود بازرگانی است.

از طریق تماس با مشاورین اصفهان کوبیک می توانید در زمینه شیوه های همکاری با ما در صادرات سنگ کوبیک اطلاعات لازم را کسب کنید.

در انتها از بازرگانان با سابقه سنگ کوبیک به دلیل نواقص احتمالی این توضیحات عذرخواهی نموده و از همه عزیزان دعوت میکنیم نسبت به اصلاح نواقص احتمالی مساعدت لازم را معمول فرمایند.