انواع سنگ کوبیک

اگر بخواهیم درباره انواع سنگ کوبیک صحبت کنیم، باید گفت سنگ کوبیک را می‌توان در چندین دسته بندی تقسیم کرد : جنس سنگ کوبیک ، نوع برش سنگ کوبیک و ابعاد تولید سنگ کوبیک. در این مطلب بطور خلاصه با سنگ کوبیک منظم ، سنگ کوبیک نامنظم ، سنک کوبیک گرانیت ، سنگ کوبیک شش وجه برش و مزایا، معایب و کاربرد هریک بصورت خلاصه آشنا می شوید.

اصفهان کوبیک بعنوان بزرگترین مرجع فروش اینترنتی سنگ کوبیک در کشور، تلاش دارد تا اطلاعات شما را درباره سنگ کوبیک افزایش دهد. در ادامه این مطب شما را با انواع سنگ کوبیک و مزایای هر کدام از آن ها آشنا می کنیم.

انواع سنگ کوبیک از نظر جنس:

جنس سنگ کوبیک دارای تنوع نسبتاً زیادی است. از آن جمله میتوان به سنگ کوبیک گرانیت ، سنگ کوبیک تراورتن و سنگ کوبیک مرمریت اشاره کرد.

سنگ-کوبیک-گرانیت

سنگ کوبیک گرانیت

سنگ کوبیک گرانیت :

سنگ گرانیت حاصل سرد شدن گدازه های آتشفشانی است. بنابراین معادن سنگ گرانیت در مناطقی وجود دارد که قبلاً فعالیت های آتشفشانی وجود داشته است. نام دیگر سنگ گرانیت سنگ خارا است. این نامگذاری به ما یادآور می شود که سنگ گرانیت سنگ بسیار مستحکم و غیر قابل نفوذی است.

به همین دلیل محصول کوبیکی که از سنگ گرانیت تولید شده است دارای استحکام خارق العاده و طول عمر بالایی است. بی دلیل نیست که مسیرهای که با سنگ کوبیک گرانیت در زمان امپراتوری روم ساخته شده‌اند هنوز پا برجا هستند.

محکم بودن گرانیت در عین حال که باعث طول عمر بالا سنگ کوبیک می‌شود ضمناً باعث سختی استخراج از معدن نیز می باشد. به همین دلیل یکی از عواملی که باعث می شود سنگ کوبیک گرانیت از سایر سنگ های کوبیک گرانتر باشد هزینه بالای استخراج سنگ از معدن است.

سنگ کوبیک گرانیت بهترین گزینه برای استفاده در مکان هایی است که نیاز به مقاومت فیزیکی بالا در آن ها احساس می‌شود.
نقطه قوت دیگری که کوبیک گرانیت نسبت به سایر سنگ های کوبیک دارد مقاومت بالا در مقابل سرمای شدید است. دلیل این مقاومت بالا ساختار فیزیکی گرانیت است که در آن ذرات تشکیل دهنده گرانیت به دلیل ذوب شدن در هنگام تولد سنگ به شدت به هم فشرده شده اند این فشردگی باعث غیر قابل نفوذ شدن آب در بافت سنگ شده است.

عمده دلیل متلاشی شدن سنگ بر اثر یخبندان، نفوذ آب به داخل سنگ و یخ زدن آن در دمای پایین است، طبیعی است منجمد شدن آب منجر به انبساط آن می‌شود. زمانی که جایی برای حجم افزوده شده وجود نداشته باشد با فشار به جداره‌ی سنگ باعث متلاشی شدن آن می‌شود. عدم نفوذ آب به بافت سنگ باعث می شود در در زمستان هایی که آب به دمای انجماد می‌رسد به دلیل نبود آب در بافت سنگ هیچ‌گونه ترک و فروپاشی در سنگ اتفاق نیفتد. بنابراین دلایل سنگ کوبیک گرانیت گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در مناطق سردسیر و همچنین مناطق پرتردد می باشد.

سنگ کوبیک تراورتن لیمویی

سنگ کوبیک تراورتن

سنگ کوبیک تراورتن :

سنگ تراورتن حاصل انباشت رسوب در طی سالیان در محلهای وجود آب می باشد. به همین دلیل سنگ تراورتن از از دست سنگ‌های رسوبی نامگذاری شده است. به دلیل ساختار رسوبی سنگ تراورتن نقاطی از هوا یا مواد تجزیه پذیر در در لایه های رسوبی وجود داشته که در سنگ تراورتن خود را به شکل تخلخل نشان می دهد‌.

این خلل و فرج ها ضمن آنکه باعث نفوذ ملات به ساختار سنگ و چسبیدن بهتر آن می‌شود. همچنین باعث سبک بودن سنگ تراورتن در مقایسه با گرانیت شده است. این وزن کم باعث شده سنگ تراورتن گزینه مناسب تری از لحاظ اقتصادی شناخته شود به این دلیل که در مقایسه با وزن خود سطح بیشتری را مورد پوشش قرار می دهد.

از دیگر خواص کوبیک تراورتن می توان به این نکته اشاره کرد که تراورتن به دلیل ساختار متخلخل خود به گونه‌ای عایق حرارت است. این نوع کوبیک در محل هایی که دارای آفتاب شدید و گرمای زیاد است کمتر از مشابه گرانیت و مرمریت خود گرما را جذب میکند. این عوامل باعث می شود که کوبیک تراورتن گزینه بسیار خوبی برای استفاده در در مناطق گرمسیر باشد.

بیشتر بخوانید : نحوه اجرای سنگ کوبیک

سنگ کوبیک مرمریت :

جنس دیگری از سنگ که از ان کوبیک تولید می شود سنگ مرمریت و یا کریستال است. در اینجا باید این نکته را یادآور شد که سنگ کریستال از لحاظ علمی به سنگ هایی گفته می شود که حاصل کریستالیزه شدن مواد در حالت اشباع از مایع به وجود آمده است. اما در اصطلاح روزمره مرمریت و کریستال در برخی موارد جابجا و مختلط به کار برده می شود.

سنگ مرمریت را به زبان ساده می توان این چنین توصیف کرد: مواد حاصل از رسوب هایی که پس از تشکیل آن با حرارت زیاد ناشی از فعالیت های زمین شناسی به حالت نیمه مذاب درآمده و بازترکیب مواد باعث متراکم تر شدن ساختار رسوب در ساختار جدید گردیده است. به عبارت دیگر مرمریت را می‌توان چیزی بین سنگ گرانیت و تراورتن دسته بندی کرد. مواد تشکیل دهنده آن شباهت زیادی به تراورتن دارد و از رسوب تشکیل شده اما بعد از تشکیل حرارتی کمتر از گرانیت را تجربه کرده است.

انواع سنگ کوبیک از نظر برش :

طبقه بندی دیگری که در سنگ کوبیک از آن استفاده می شود نوع برش آن است که شامل کوبیک منظم ، کوبیک نامنظم و کوبیک شش وجه برش است. در اینجا برای مشاهده خواص هر کدام و تفاوت های آنها توضیحاتی ارائه شده که برای انتخاب نوع سنگ کوبیک می‌تواند به ما کمک کند.

کوبیک منظم :

از یک سنگ مکعبی شکل تشکیل شده که چهار طرف آن با دستگاه برش بریده شده و دو طرف آن با دستگاه گیوتین شکسته شده است. این شکل ساده و کاربرد عمومی آن باعث شده سنگ کوبیک منظم پرمصرف ترین نوع سنگ کوبیک در بین انواع آن باشد.

مزایا کوبیک منظم : زیبایی سنگ کوبیک منظم مانند دیگر انواع سنگ کوبیک است. ولی به دلیل ساختار ناهموار سطح بالایی یعنی سطح ای که عابرین از روی آن عبور می کنند دارای اصطکاک زیادیست. این موضوع از لغزش بر روی سطح آن جلوگیری می‌کند.

معایب کوبیک منظم : سطح ناهموار سنگ همانگونه که باعث ایجاد اصطکاک و جلوگیری از لغزش می شود. برای عبور خودرو باعث ایجاد صدایی بیشتر از کوبیک شش وجه برش می‌شود. به نحوی که پیشنهاد می کنیم براي محل‌های عبور خودرو از کوبیک شش وجه برش استفاده شود.

کریستال مشکلی لاشتر منظم

کریستال مشکلی لاشتر منظم

کوبیک نامنظم :

همانگونه که از اسمش پیداست دارای بی نظمی زیبایی است. این نوع سنگ کوبیک را را بسیار شبیه سنگ های موجود در طبیعت می کند. کوبیک نامنظم در همه جهات با دستگاه شکسته شده است و فاقد وجه مسطح می باشد.

مزایا کوبیک نامنظم : از مزایای کوبیک نامنظم می‌توان به زیبایی طبیعی و قیمت ناچیز آن اشاره نمود.

معایب کوبیک نامنظم : کوبیک نامنظم نیز مانند کوبیک منظم دارای سطح پوشش ناهموار است. به نحوی که این نوع پوشش به منظور ایجاد اصطکاک بویژه برای عابرین پیاده گزینه مناسبی است. اما برای عبور خودرو در مسافت های طولانی ناخوشایند و پر سر و صدا است به همین دلیل پیشنهاد می شود. برای خیابانهای پرتردد و مسیرهای بلند از کوبیک شش وجه برش استفاده کرد.

 اصفهان کوبیک تراورتن قرمز نامنظم

اصفهان کوبیک تراورتن قرمز نامنظم

کوبیک شش وجه :

کوبیک شش وجه برش دارای شش سطح بریده شده با تیغه می باشد و فاقد وجه شکسته شده است. به نحوی که هر شش طرف این نوع کوبیک شبیه هم بوده و نیازی به منظم کردن پیش از نصب و قرار دادن در جهت خاص از بالا و طرفین وجود ندارد.

مزایا کوبیک شش وجه برش : بریده شدن هر شش طرف سنگ کوبیک و عدم وجود سطح ناهموار این امکان را برای مصرف کننده فراهم می آورد که این نوع سنگ کوبیک در مسیر های طولانی و پرتردد خودرو بدون ایجاد آلودگی صوتی استفاده کند.

معایب کوبیک شش وجه برش : به دلیل صاف بودن سطح تماس، این نوع سنگ کوبیک فاقد اصطکاک لازم برای استفاده در مسیرهای پر شیب در زمان بارندگی است. به همین دلیل پیشنهاد اصفهان کوبیک این است که در مسیرهای پر شیب و در مناطقی بارندگی در آنجا زیاد است از این نوع کوبیک استفاده نشود. به عنوان مثال اگر مسیر طولانی دارای چند نقطه پرشیب باشد می‌توان در طول مسیر از کوبیک شش وجه برش استفاده نمود و در محل پرشیب از کوبیک منظم استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : محوطه سازی حیاط ویلا و ساختمان

کوبیک شش وجه برش گرانیت قرمز

کوبیک شش وجه برش گرانیت قرمز

انواع سنگ کوبیک در سایزهای مختلف :

سنگ کوبیک در ابعاد استاندارد :

اصفهان کوبیک پس از سال ها فعالیت در حوزه سنگ کوبیک با تهیه استاندارد مرجع برای ابعاد سنگ کوبیک اقدام به تولید در 3 سایز اصلی نموده است. ابعاد اصلی اصفهان کوبیک با طول و عرض ثابت 10 سانتی‌متر و ضخامت 10 – 5 – 3 سانتی‌متر تعین شده است. ابعاد استاندارد از لحاظ اقتصادی با توجه به میزان پوشش دهی و از لحاظ فنی به دلیل سهولت نصب و کاهش میزان ضایعات در مراحل حمل و نقل و اجرا مناسب تر تشخیص داده شده است.

سنگ کوبیک در ابعاد سفارشی :

اصفهان کوبیک همچنان در صورت انتخاب مشتری امکان تولید ابعاد سفارشی را نیز دارد. هر چند انتخاب ابعاد استاندارد مزایایی دارد، این انتخاب به این معنی نیست که ابعاد دیگر سنگ کوبیک در اصفهان کوبیک تولید نمی‌شود. برای اطلاع از نحوه سفارش ابعاد خاص به صفحه توضیحات مراجعه کنید.

ابعاد سنگ کوبیک نه تنها در قیمت محصول تاثیرگزار است همچنین به دلیل میزان پوشش دهی متفاوت هر سایز سنگ کوبیک، در هزینه نهایی محصول نیز موثر است.

اهمیت انتخاب ابعاد مناسب برای سنگ کوبیک :

تاثیر ابعاد بر میزان پوشش دهی به نحوی است که هر چه ضخامت سنگ کوبیک کمتر باشد میزان پوشش دهی آن در مقایسه با میزان هم وزن آن با ضخامت بیشتر بالاتر است. به عنوان مثال سنگ کوبیک گرانیت مشکی با ضحامت 3cm پوشش دهی بیشتری نسبت به سنگ گرانیت مشکی با ضخامت 10cm دارد.

به زبان ساده تر سنگ کوبیک با ضخامت کمتر در حالی که قیمت بالاتری نسبت به سنگ کوبیک مشابه با قیمت بالاتر دارد، اما به دلیل پوشش دهی بیشتر مقرون به صرفه تر است.
برای مشاهده میزان پوشش دهی انواع سنگ کوبیک به صفحه قیمت کوبیک منظم مراجعه فرمائید.