سنگ کوبیک چیست

سنگ کوبیک چیست ؟

سنگ کوبیک چیست ؟

سنگ کوبیک یک نوع سنگفرش می باشد که از سالیان دور تا امروز مورد استفاده قرار داشته است. قدیمی ترین نمونه های سنگفرش کوبیک که هم اکنون نیز وجود دارد متعلق به دوران شکوه امپراتوری روم می باشد و همواره مورد استفاده اروپاییان قرار داشت. امروز هم پرمصرف ترین پوشش کف برای خیابان ها و باغ های سلطنتی کوبیک می باشد.

امروزه بقایای به جا مانده از جاده های بین شهری امپراتوری روم که در اروپا یافت شده است نشان دهنده استفاده از این نوع سنگفرش برای جاده های مهم در آن زمان می باشد و نکته دیگری که از بقایای آثار باستانی قابل مشاهده است است مقاومت بسیار بالای این سنگ در مقابل عوامل طبیعی و ترددهای سبک و سنگین و همچنین ماندگاری بسیار طولانی آن می باشد.

کفپوش کوبیک در حالت کلی یک قطعه سنگ به شکل مکعب است که طبیعتاً دارای 6 وجه می باشد و با در کنار هم قرار گرفتن سنگ ها میتوان پوشش مورد نظر را بر روی انواع سطوح ایجاد کرد.

اصفهان کوبیک در ادامه این مطلب، برای پاسخ به سوال ” سنگ کوبیک چیست؟ ” با همه چیز درباره سنگ کوبیک آشنا می شوید.

سنگ کوبیک چیستسنگ کوبیک چیست

سنگ کوبیک چگونه ساخته می شود؟

برای تولید این نوع سنگ فرش مانند دیگر سنگ ها باید قطعات بزرگ سنگ که در صنعت سنگ از آن‌ها به عنوان کوپ نام برده می شود از معدن سنگ استخراج شود و توسط تریلی به کارخانه سنگ منتقل شود بعد از رسیدن به کارخانه، سنگ کوپ ها توسط دستگاه به نام قله بر به ورقه هایی با ضخامت ۱۰ سانتی متر بریده می شود که حاصل این فرایند تولید ورقه های سنگ به ضخامت ۱۰ سانتیمتر و ابعاد تقریباً یک متر در یک متر که بسته به اندازه کوپ تغییر می کند است که در اينجا ورقه یا تختال سنگ نامیده می‌شود.
در مرحله بعد ورقه ها به فاصله ۱۰ سانتی متر توسط تیغه قله بر بریده می‌شود که حاصل این فرایند قطعات مکعب مستطیل شکل از سنگ است که در صنایع سنگ به عنوان شمش کوبیک نامگذاری شده است.

بعد از این مرحله شمش ها توسط دستگاهی به نام گیوتین در ابعادی که مد نظر مصرف کننده شکسته می شود و محصول این فرایند کوبیک منظم است است که دارای چهار وجه بریده شده و ۲ وجه شکسته است.
در صورتی که دو وجه بالا و پایین این سنگ فرش با دستگاه گیوتین شکسته نشود و با تیغ بریده شود این محصول به عنوان کوبیک شش وجه برش نامگذاری میشود.

بنابراین تفاوت کوبیک منظم و کوبیک شش وجه برش در این است است که کوبیک منظم دارای دو سطح شکسته شده است و کوبیک شش وجه برش فاقد سطوح شکسته شده است و همه وجوه آن توسط تیغه بریده شده است.
برای تولید نوع سوم که کوبیک نامنظم نام دارد همه مراحل فوق تا ورق شدن سنگ انجام می شود و بعد از از ورقه شدن دیگر هیچ گونه برش روی سنگ انجام نمی‌شود و تولید قطعات کوبیک نامنظم فقط با شکستن ورقه ها انجام می شود.

 

استفاده از سنگ فرش کوبیک در اروپا بسیار رایج است

سنگ فرش کوبیک در اروپا

 

انواع سنگفرش کوبیک :

این سنگفرش مکعبی دارای انواع مختلفی است که بسته به نیاز مصرف کننده تولید می شود. فرایند تولید و موارد مصرف هر کدام با دیگری متفاوت است.

ابعاد کوبیک

۱. کوبیک منظم:

رایج ترین نوع کوبیک ؛ کوبیک منظم است که دارای چهار وجه بریده شده و دو وجه شکسته شده است به نحوی که وجوه شکسته شده بر روی سطح کار قرار می گیرد و وجوه بریده شده در طرفین سطوح قرار دارند.
از مزایایی کوبیک منظم می‌توان به این موارد اشاره کرد که ضمن نظم در چیدمان سنگ به‌ دلیل وجود سطح ناهموار باعث جلوگیری از لغزندگی در محل نصب می‌شود.

۲. کوبیک نامنظم:

نوع دیگر برش سنگفرش کوبیک به صورت کوبیک نامنظم است که این نوع سنگ فاقد وجه بریده شده و مسطح است و تمامی وجوه این سنگ به وسیله دستگاه گیوتین شکسته شده.
از مزایای کوبیک منظم می توان به قیمت بسیار پایین در کنار زیبایی طبیعی سنگ اشاره نمود.

۳. کوبیک شش وجه برش:

این نوع کوبیک مانند کوبیک منظم است با این تفاوت که همه وجوه این سنگ توسط تیغه بریده شده است و و به صورت یک مکعب بی‌نقص با سطوح هموار در آمده است. به عبارت دیگر سنگ کوبیک شش وجه برش یک سنگ مکعبی دارای وجوه مسطح و فاقد وجوه شکسته شده و ناهموار است.
از مزایای کوییک شش وجه برش این است که به دلیل هموار بودن همه وجوه سنگ با استفاده از کوبیک شش وجه برش در خیابان هایی که عبور خودرو در آنها صورت می‌گیرد می‌توان صدای ناشی از حرکت خودرو و برخورد لاستیک خودرو با کف خیابان را به حداقل رسانید.

مزایای سنگ کوبیک

مزایای سنگفرش کوبیک

مزایای سنگ کوبیک چیست؟

• مقاومت فیزیکی بالا:

کوبیک به دلیل ساختار فشره و خالص بودن موارد تشکیل دهنده که فاقد هر گونه ترکیب افزودنی است دارای مقاومت فیزیکی بالایی است به خصوص انواع کوبیک که از سنگ گرانیت تهیه شده است. همچنین محصولات این شرکت در برابر تنش‌های فیزیکی از جمله ضربات ناشی از بارگیری و حمل و نقل بسیار مقاوم است.

• مقاومت در مقابل اثرات فرسایش محیطی:

جاده ها و مسیرهایی که هزاران سال پیش از زمان امپراتوری روم تا کنون با استفاده از این نوع سنگ فرش ساخته شده اند هنوز پابرجا هستند. کوبیک به دلیل طبیعی بودن مواد تشکیل دهنده آن (استخراج از معدن) و عدم استفاده از رزین و بتونه در مقابل عوامل فرسایشی مانند آفتاب شدید و گرما و سرما مقاوم است. همچنین برای معابر پر رفت و آمد مقاومت بالای در مقابل فرسایش دارد.

• قابلیت بازیافت:

کوبیک را می‌توان بارها از محل نصب خارج کرد و برای استفاده مجدد در مکان های دیگر استفاده نمود. برای این کار می‌توان آن را بعد از خارج کردن از محل نصب صرفا با شستن و یا تمیز کردن خشک برای نصب مجدد آماده کرد.

• سرعت اجرای بالا:

سرعت اجرای پروژه های سنگ فرش کوبیک بدلیل روش نصب راحت‌تر نسبت به سنگ پلاک یا دیگر انواع پوشش کف به مراتب سرعت بالاتری نسبت به اجرای انواع دیگر سنگفرش دارد.
برای اجرای این سنگ فرش نیاز به تراز و درزبندی نیست.
کفپوش کوبیک را می‌توان به صورت خشکه چینی و یا با ملات نصب کرد که این امر در افزایش سرعت اجرا تاثیر زیادی دارد.

بیشتر بخوانید : نحوه اجرای سنگ کوبیک

• هزینه بسیار کم:

شاید مهمترین دلیل استفاده از کوبیک برای فضاهای بزرگ قیمت ناچیز آن است. به نحوی که هر تن به صورت میانگین 6 متر مربع فضای کف را پوشش می‌دهد. این امر باعث شده در برخی موارد اجرای پروژه های کوبیک حتی از اجرای پوشش های مصنوعی نیز به صرفه‌تر باشد.
همچنین به دلایلی مانند امکان نصب خشک و سرعت اجرای بالاتر نسبت به سایر انواع سنگفرش هزینه مصالح و نصاب کمتری نسبت به سنگ پلاک دارد.

طول عمر بالای سنگ کوبیک

مزایای سنگ کوبیک

معایب سنگ کوبیک چیست؟

در حالت کلی احتمال بروز مشکل در استفاده از کوبیک وجود ندارد یا احتمال ناچیز دارد. اما یکی از عیوب احتمالی سنگ کوبیک نااستوار شدن قطعات کوبیک بر اثر بی دقتی در هنگام نصب و در پی آن خارج شدن کوبیک از محل نصب و یا ایجاد صدا در هنگام عبور خودرو می‌باشد که برای جلوگیری از بروز این مشکل باید هنگام نصب از متخصصین مجرب نصاب استفاده کرد و در صورتی که به هردلیل این مشکل به وجود آمد باید با بتن دستی درزگیری انجام شود.

شایان ذکر است در حالت عادی در زمان اجرا نیازی به درزگیری قطعات کوبیک با بتن وجود ندارد و مجریان در صورت صلاحدید خود می‌توانند از انجام درزگیری صرفنظر فرمایند یا آن را انجام دهند. با رعایت اصول فنی و نصب صحیح کوبیک میتوان انتظار داشت مانند مسیرهای ساخته شده در زمان امپراتوری روم، عمر مسیر فرش شده با کوبیک به هزاران سال برسد.

عوامل موثر بر قیمت سنگ کوبیک چیست؟

  • جنس سنگ: از دلایل مهم در تعیین قیمت هر محصولی هزینه ماده اولیه آن محصول است. کوبیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. جنس سنگی که کوبیک با آن تولید می‌شود تاثیر مستقیم بر قیمت نهایی کوبیک دارد.
  • مسافت معدن تا کارخانه: عامل تاثیر گذار دیگر بر قیمت نهایی سنگ فاصله محل معدن تا کارخانه سنگ می‌باشد.
  • ابعاد سنگ: میزان تولید ضایعات در فرآوری کوبیک بر روی قیمت محصول نهایی اثرگذار است بنابراین ابعاد کوبیک عامل مهمی در قیمت آن می‌باشد.

ما در فروشگاه سنگ کوبیک، قیمت انواع سنگ کوبیک ارائه شده توسط اصفهان کوبیک را برایتان آماده نمودیم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.